Автентични италијански идеи за подароци

Идеи за италијански подароци за Божиќ

Сите знаеме дека Божиќните подароци за клиентите и за вработените не се лесно да се изберат. Треба да се придржуваме до политиките, ограничувањата во вредноста и исто така сакаме да бидеме одговорни, одржливи, па дури и органски. Така составив листа на работи, главно храна, кои се направени во Италија, тие се занаетчиски производи,…

Идеи за италијански подароци за Божиќ Прочитај повеќе "

Сос од шпагети Болоњезе Рагу

Најдобриот италијански болоњезе сос што можете да го купите од Италија

Познатиот италијански болоњезе сос, доаѓа од градот Болоња и е класично италијанско јадење со тестенини. На италијански, болоњезе сосот се нарекува „рагу“ или „рагу ала болоњезе“. Основниот рецепт е прилично едноставен, но бара неколку свежи состојки и долго време за готвење – до 5 часа – затоа,…

Најдобриот италијански болоњезе сос што можете да го купите од Италија Прочитај повеќе "

Cime di rapa Репка зелена

Најдобрата италијанска храна во ноември

Ноември е одличен месец за љубителите на храна во Италија. Почнувајќи од тартуфите кои се претежно достапни во ноември, потоа овошјето и зеленчукот како портокали, грозје, маслинки и целото семејство на зелка, вклучувајќи црна зелка, брокула и циме ди рапа (зелена од репка). Ноемвриско овошје во Италија Ноември е вистинскиот месец за уживање во многу…

Најдобрата италијанска храна во ноември Прочитај повеќе "

Италијански послужавник за сирење

Како да се создаде совршена италијанска чинија со сирење

Послужавникот за сирење е еден од најпознатите италијански предјадења, погоден е за вегетаријанци и е богат со вкус и протеини. Послужавникот со сирење е исто така совршен спој за љубителите на вино, можете да создадете комбинации од старо сирење и црвено вино, свежо сирење и бело вино или пенливи вина како prosecco, spumante brut…

Како да се создаде совршена италијанска чинија со сирење Прочитај повеќе "

Турнеја за дегустација на маслиново масло

10 прашања за екстра девственото масло

Дегустацијата на екстра девственото маслиново масло е многу слична на дегустацијата на вино: треба да го помирисате маслото и потоа да го ставите во уста и да го вкусите како што правите за виното. Треба да ги цените типичните ноти на овошна, горчлива и зачинета. Ова се главните карактеристики на маслото EVO. На…

10 прашања за екстра девственото масло Прочитај повеќе "

Топ 10 италијански рецепти за брускети

Откријте еден од најпознатите иконски рецепти на италијанската култура на храна. Ла брускетата не е рецепт, тоа е традиција. Се роди како едноставен рецепт за користење на бајат леб, со печење на бајат леб на скара тој станува миризлив и крцкав. Се прелива со лук намачкан буквално со…

Топ 10 италијански рецепти за брускети Прочитај повеќе "

Pappardelle ala ragù di cinghiale

Топ 10 најдобри италијански рецепти за тестенини

Овде подолу можете да ги најдете нашите омилени топ 10 јадења од италијански тестенини. Постојат италијански рецепти за тестенини за секоја диета: јадеч на месо, пескатаријанец, вегетаријанец и веган. Топ 10 рецепти за италијански тестенини Шпагети ала карбонара Сосот од карбонара се чини дека го измислил младиот болоњски готвач по име Ренато Гуаланди, кој морал да импровизира…

Топ 10 најдобри италијански рецепти за тестенини Прочитај повеќе "